27.02.2015

Nauka czytania. Metoda sylabowa.Czytam sobie, czytam dzieciom i z dziećmi. Czytam książki, gazety i etykiety. Chcę by moje dzieci też czytały. By pomóc im posiąść umiejętność czytania, zaprzyjaźniłam się z metodą sylabową.


Metodę sylabową stworzyła Jagoda Cieszyńska, psycholog i logopeda z wieloletnim doświadczeniem. Seria Kocham Czytać jej autorstwa zawiera 18 książeczek do nauki, poradnik dla rodziców i kolorowankę. Pierwsze zeszyty zawierają samogłoski i wyrazy dźwiękonaśladowcze. Potem stopniowo i w odpowiedniej kolejności wprowadzane są sylaby. W każdej książeczce jest krótka instrukcja ułatwiająca rodzicom pracę z dziećmi.

Profesor Cieszyńska przez wiele lat obserwowała uczące się dzieci i analizowała pracę ich mózgu w tym czasie. Najlepszy czas na naukę czytania przypada na początku okresu przedszkolnego, jednak już 2-letnie dzieci można wprawadzać przy pomocy pierwszych książeczek. Helenka jest właśnie w tym wieku. Codzinnie sama wyciąga zeszyty i prosi, żeby jej czytać, powtarza i bardzo dużo zapamiętuje. 


Według Jagody Cieszyńskiej metoda sylabowa jest naturalna i dużo łatwiejsza niż tradycyjne głoskowanie, prowadzone w większości przedszkoli i szkół. 6-letni Antek zna już litery i nieco utrudnia mu to instynktowną pracę metodą sylabową. Zależy mi jednak, by nauczył się czytać zanim pójdzie do szkoły i kombinuję jak łączyć głoskowanie z przedszkola z sylabizowaniem w domu. Narazie idzie mu całkiem nieźle.

Co daje dzieciom wczesna nauka czytania? Przede wszystkim niezależność. Dzieci są z siebie dumne po samodzielnym przeczytaniu prostych tekstów. Czują, że wkraczają w nowy, ciekawy świat, taki bardziej dorosły. Nie jest to element wyścigu szczurów. Nie uczę dzieci wcześnie czytać, żeby potem chwalić się, jakie to są mądre. Mądre będą same dla siebie.

Poza serią Kocham Czytać mamy jeszcze Elementarz z bajkami do czytania metodą sylabową. W planach jest jeszcze druga część serii Cieszyńskiej z numerami 19-36, zawierająca teksty o różnym stopiu trudności.
Pojedyncze książeczki z serii dostępne są np. tu.
1 komentarz:

  1. To chyba na podstawie metody 18 struktur wyrazowych Marty Bogdanowicz? Moim zdaniem najlepsza metoda, gwarantująca sukces. Dziecko bardzo szybko czuje, że umie czytać.

    OdpowiedzUsuń